Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları nasıl çalışır?

Arama motorları iki önemli görevi yerine getirirler; internette websiteleri gezip (crawling) bunları sıralamaya koymak (indexing) ve arama yapanların, yaptıkları aramalara göre en uygun sonuçları sıralanmış şekilde sunmak.
 

HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

Arama motorları devasa bir şehirdeki metro durakları gibidir

Her durak ayrı bir dokümandır. Bu doküman genelde bir websitedir, fakat aynı zamanda bir resim veya bir video da olabilir. Arama motorları bu devasa şehirde gezebilmek ve bütün duraklara ulaşabilmek için en uygun yolları seçerler. Bu yollar linklerdir.

 

Gezinmek ve sıralamak (Crawling ve Indexing):

İnternet üzerindeki miylarlarca dokümanı, medyayı, videoları, dosyaları, haberleri ve sayfaları gezmek ve sıralamak.

 

Cevaplar sunmak:

Arama yapanlara arama motorları genelde daha önce önemine göre sıralandırmış oldukları sonuçları göstermek

 

İnternetin link ağı internetteki bütün sayfaları birbirine bağlar

Linkler arama motorlarının “crawler” (gezen) ve “spider” (örümcek) denen otomatik robotlarının internetteki milyarlaca birbirine bağlı dokümana ulaşmasını sağlar.

Bu sayfalara ulaştıktan sonra, bu sayfaların kodunu parçalara ayırır ve arama sonuçlarında kullanılmak üzere devasa veritabanlarında saklar. Milyarlarca veriyi saklamayı gerektiren bu görevi başarabilmek için arama motorları şirketleri dünyanın her yerinde veri merkezleri kurmuşlardır.

 

Bu veri saklama merkezleri binlerce makinenin yardımıyla çok sayıda bilgiyi hızlı bir şekilde işlerler. Büyük çaplı arama motorlarında arama yapıldığında sonuçların anında çıkması gerekir. 1-2 saniyelik bir gecikme bile müşteri memnuniyetsizliğine sebep olur. Bu sebeple arama motorları hızlı sonuçlar sunabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

 

Arama motorları cevap makineleridir. Online bir arama yapıldığında milyarlarca doküman taranır ve özellikle iki şey yapılır: yapılan aramaya uygun bilgiler sunulur ve bu bilgiler popülaritesine göre sıralanır. SEO tam burada devreye girer ve hem uygunluk hem de popülarite üzerine etki etmek için kullanılır.
 

HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

Arama motorları uygunluk ve popülariteyi nasıl ölçer?

Bir arama motoru için uygunluk, doğru kelimeleri içeren bir sayfa bulmaktan daha fazlasıdır. İnternetin ilk zamanlarında yapılan arama işi buydu ve arama sonuçları çok bir şey ifade etmiyordu. Zamanla, mühendisler arama sonuçlarını aramalara bağlamak için daha iyi yollar geliştirdiler. Bu sebeple bugün uygunluk yüzlerce etkene göre belirlenir.

 

Popülarite ve uygunluk elle yapılan bir işlem değildir. Bunun yerine bu işlemi yapıp sap ile samanı birbirinden ayırmak için matematiksel denklemler kullanılır. Bu matematiksel denklemlere algoritmalar denir. Bu algoritmalar ise yüzlerce değişkenlerden oluşur

 

Arama motorları genelde eğer bir site çok popülerse içerisindeki bilgi de kıymetli olmalı varsayımıyla çalışır. Bu varsayımın arama sonuçlarında müşteri memnuniyeti açısından gayet doğru bir varsayım olduğu görülmüştür.

 

İşte bu karmaşık ve teknik dünyada SEOtorite.com ihtiyacınız olan tek partnerdir. SEO ve bununla beraber SEM için en başından en sonuna kadar bütün ihtiyaçlarınızı karşılamaktan mutluluk duyarız.