Google Adwords Kullanmanız İçin Beş Sebep

Google Adwords Kullanmanız İçin Beş Sebep

2000 yılının Kasım ayının 23’ünde Google, self servis pazarlama hizmetini piyasaya sürerek online pazarlamayı kalıcı olarak değiştirdi. Aradan sadece 10 sene geçtikten sonra Google 42 milyar dolar gibi inanılmaz karlar yapmaya başladı. Bugün bu hizmeti Google Adwords olarak tanıyoruz ve bir çok başarılı e-ticaret sitesinin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Peki Adwords nedir? Adwords kısaca, tıklama başı ücret ödediğiniz ve şirketiniz için sanal pazarlama çalışmalarınızı oluşturma ve yönetme imkanı sağlayan bir hizmettir. Oluşturduğunuz bu reklamlar Google’ın arama sonuçları arasında görünür. Reklamlarınızı oluştururken hedef kitleniz için doğru anahtar kelimeleri kullanarak sizin sunduğunuz hizmetleri veya ürünleri arayanlara tam isabetle ulaşırsınız.

 

İlginç, öyle değil mi? Aşağıda şirketiniz için Adwords kullanmanın en önemli beş sebebini sizin için sıraladık.
 

GOOGLE REKLAM HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

1. Google Adwords Kolay Ölçülür Ve Esnektir

 

Yazılı ve görsel basının karşısında sanal pazarlamanın sunduğu en büyük avantaj, online pazarlama çalışmalarının etkisinin çok iyi bir şekilde ölçülebiliyor olmasıdır. SEO çalışmalarında neyin fayda sağlayıp sağlamadığını ölçmek her zaman kolay olmayabilir. Fakat Adwords için bu böyle değildir. Adwords büyük ihtimalle hangi çalışmaların işe yarayıp yaramadığını görmek için en iyi araçlardan biri çünkü çok sayıda ölçüm aracıyla birlikte gelir ve sonuçları ölçme işinin çoğunu sizin için yapar.

 

Google Adwords aynı zamanda çok esnektir çünkü tam sizin ihtiyaçlarınıza göre tasarlanabilir opsiyonları vardır. Örnek olarak:

 

• Spesifik anahtar kelime uyumu – Bu size reklamınızı tam vermek istediğiniz şekilde vermenizi sağlar. Mesela ‘Ankara’da oto galeri’ dendiğinde siz çıkarsınız ve ‘Ankara’ veya ‘oto galeri’ arandığında çıkıp, bu tıklamaya para ödemekten kaçınmış olursunuz.
• Reklam Uzantıları – Bu size reklamınızda göstermek istediğinizi gösterebilmenizi sağlar. Resimler, iletişim bilgileriniz ve sitenizden farklı linkler bunlara dahildir.
• Hedef kitlenizi daraltır – Tam aradığınız kişilere ulaşmak için, hedef kitlenizin bulunduğu bölge, günün belli saatleri ve hatta kullandıkları cihazlara ve tarayıcılara göre Adwords kampanyanızı tasarlayabilirsiniz.
• Arama motoru olmayan sitelere erişim – Gmail, Youtube ve diğer partner sitelere ulaşmak çok basitleşir.
• Google network’u – Markanızın tanıtmak için Google ile çalışan sitelerden faydalanabilirsiniz.

 

2. SEO’dan Daha Hızlıdır

 

SEO son derece önemlidir fakat SEO’nun dezavantajlarından biri SEO çalışmalarının sonuç vermesinin aylar sürebilmesidir. Google Adwords ise böyle değildir. Adwords kampanyanız başladığı andan itibaren reklamlarınız görünmeye başlar ve derhal sonuç almaya başlarsınız. Bu sonuçlardan ilki ziyaretçileriniz hakkında aldığınız bilgilerdir.

 

Bu çok kısa sürede kazanç sağlamanızın yanı sıra, Adwords’un çok hızlı çalışmasından dolayı hangi anahtar kelimelerin işe yaradığını ve ne kadar yaradığını görebilirsiniz. Bu bilgilere dayanarak SEO kampanyanızı daha sağlıklı ve etkili bir şekilde oluşturabilirsiniz.

 

SEO çok önemlidir ve sanal alemde başarılı olabilmek için kesinlikle SEO çalışması yapılmalıdır. Bu böyleyken Adwords ile sonuç almak sadece dakikalar sürer.
 

GOOGLE REKLAM HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

3. Daha Çekici

 

Google, Adwords’u sürekli geliştirmektedir çünkü Adwords Google’ın en önemli kazanç kaynağıdır. Google müşterilerine hizmet vermeye devam ederken ürün göstermenin ve Youtube üzerinden video reklamlarının kullanıcılar tarafından çok sayıda tıklama aldığını gördü. Bu yeni uygulama hem Google için hem de ürün ve hizmetlerini tanıtmak isteyenler için yeni ve bereketli bir kazanç kaynağı haline geldi.

 

Bununla birlikte Youtube’ın aylık 1 milyar ziyaretçisi ve milyarlarca video gösterimi olduğunu da unutmamalı. Eğer bunu diğer arama motorlarıyla kıyaslayacak olursak, Youtube Google’dan sonra 2. sırada gelir ve Yahoo ve Bing üzerinden yapılan aramaların toplamından daha fazladır. Dolayısıyla Youtube’da reklam vermek insanların bulunduğu yerde reklam vermekten başka bir şey değildir.

 

4. Pazarlama Maliyetlerinizi Kolayca Yönetebilirsiniz

 

Google Adwords’un en işe yarar özelliklerinden biri kampanyanız için günlük ne kadar harcamak istediğinizi önceden belirleyebiliyor olmanızdır. Ve Google bu rakamı belirlemekte size yardımcı olur. Bu sayede imkanınız olduğu kadar reklam harcaması yaparsınız ve asla istediğinizden fazla ödemezsiniz. Bunun tek yan etkisi rakamları düşürdüğünüzde reklamlarınızın daha az çıkacak olmasıdır. Ziyaretçi sayınızı az buluyorsanız bütçenizi anında çoğaltabilirsiniz. Böylece çok kısa sürede istediğiniz kadar hedef kitlenize uygun ziyaretçiler çekebilirsiniz.

 

Günde birden fazla kampanyanız olabileceği için kampanyalarınızı 3 alana ayırmanız mantıklıdır.

 

• Mobil aramalar
Remarketing
• Google aramalar

 

Eğer Google Adwords dünyasında yeniyseniz ve günlük bütçenizin ne kadar olması gerektiği hakkında emin değilseniz SEOtorite.com size yardımcı olmaktan memnuniyet duyar.

 

5. Rakiplerinize Galip Gelmenizi Sağlar

 

Google Adwords çalışmalarının SEO’ya nazaran çok hızlı olmasından dolayı rakiplerinizi hızlı bir şekilde geçmenizi sağlar. Çünkü siz sektörünüzle ilgili aramalarda Google Adwords sayesinde görünüyor olacaksınız. Ve rakiplerinizin tamamından fazla tıklama alıyor olacaksınız.

 

Peki, ya rakipleriniz de Google Adwords yapıyorsa? Farketmez.

 

Çünkü Moz’a göre özellikle Batı’da yapılan aramaların %80’inde adwords reklamları görünmekte. Dahası bu reklamlar arama sonuçlarının üzerindeki alanın %85’ini doldurmakta. Bu sadece Google’ın inanılmaz karlar yapmakta olduğunun göstergesi değil aynı zamanda bir çok pazarlamacının Adwords kullanıyor olmasını gösterir. Türkiye’mizde de bu kısa zaman sonra Batı’da olduğundan farklı olmayacak. Dolayısıyla rakipleriniz Adwords yapıyor olsa bile, onlara galip gelmek onlara katılmakla olur.

 

SEOtorite.com uzman ekibiyle en etkili ve uygun maliyetli Adwords kampanyasını sizin için hazırlayabilir. Size de çoğalan işlerinize yetişmek kalır.
 

GOOGLE REKLAM HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN