Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

 

İngilizcesi Search Engine Optimization olan ve Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilen bir terimdir. Her iki dilde de SEO olarak kısaltır. Kısaca, kurulmuş olan web siteyi uygulanan belli başlı teknikler sayesinde arama motorunun sıralama kriterlerine uygun hale getirmektir. Herkes tarafından birkaç gün içinde öğrenilecek basit teknikler değildir.
 

Başarılı bir SEO çalışması için işini ciddiye alan bi uzman tarafından yönlendirilmelidir. Uzmana ne hacet yönlendirmeleri okuyarak yaparım ben, diyebilirsiniz. Evet kendi kendinize yapabileceğiniz birkaç aşama mevcut fakat yeterli değildir. Bunu hoş bir yerde yediğiniz yemeğe benzetebiliriz. Arama Motoru Optimizasyonu tabağınızda özene bezene süslenmiş yemek olsun. Siz her ne kadar içindeki malzemeleri bilip evde yapmaya çalışsanız da bir türlü aynısı olmaz değil mi? Çünkü o yemek işinde uzman, maharetli bir şefin hazırladığı, belki de kendine has püf noktalar eklediği bir yemek. Konuyu fazla uzatmadan, merak edenler için yemeğin nasıl piştiğinden yani arama motorlarının çalışma prensibi ve SEO ile bağlantısından bahsedebiliriz.
 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır?

 

Arama motorlarının tarihi geçmişti pek eski sayılmaz aslında. İlk olarak 1990 yılında üniversiteli bir genç, insanlar aradıkları dosyaları bulsun diye Archie isimli bir motor kurmuştur. Fakat tam olarak bizim kullandığımız arama motoru için bu yolun başıdır. Takip eden 8 yıl içerisinde farklı kişiler farklı program denemeleri yapsa da devamlı bir başardı elde edememiştir. 1998 yılında kurulan Google ise önceleri sahipleri tarafından satılmak istenen başarısız bir yazılımken birkaç sene içinde yapılan değişiklik ve eklemeler kısa sürede etkisini göstermiştir. 2007 yılına gelindiğinde Google dünyaca ünlü bir arama motoru olmuştur. Şu an %90’ın üzerinde pazar payı ile Türkiye’de en çok kullanılan arama motorudur. Arkasından %7 ile Yandex, %2 ile Bing, %1 ile de AskJeeves ve Yahoo gibi diğer arama motorları geliyor. Peki bu programlar nasıl işliyor? İşte burada iş Arama Motoru Optimizasyonu ile birlikte yürüyor.
 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

Herhangi bir kelime ile arama yaptığınızda en fazla bir saniye içinde binlerce sonucun karşınızda bulursunuz. Bunun sebebi ise Google gibi bir arama motorunun internet üzerinden eklenen her bilgiyi kaydederek istenen zamanda ortaya koymak için arşivlemesidir. Bu işleyiş prensibi 5 adımdan oluşur. Özetle ne tür bilgi ne tür bir sitede bulduğunu kaydetmek için linkleri takip eder ve ezberler. Daha sonra sorgulanan kelimeye göre en doğru sonuçları çeker. Son olarak Arama Motoru Optimizasyonu başarısına göre içeriği sıralayarak kullanıcıya sunar. Yani arama motoru bilgiye o anda sahip olmaz. Daha önceden hafızasına kaybolmuş bilgiye ulaşır. Site sahipleri ise kendilerini daha sık hatırlatıp sıralamada ön sayfaya çıkabilmek için Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili çalışmalar yapmalıdır.
 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN