Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama motorları içerisinde geçmişte insanlar sadece belirli bilgileri ararlarken günümüzde artık kişiler gidecekleri restoranları, sinemaları, kafeleri, nöbetçi eczaneleri Google’a soruyor, trafik bilgisini Yandex’ten alıyor, yeni ilgi çekici reklamları mobil telefonlarından izliyor veya bir yemek tarifi almak için dahi arama motorlarını ziyaret ediyor. Böylesi bir online odaklı dünyada ise arama motoru optimizasyonu ve uygulamaları da her geçen gün önemini arttırıyor. Arama motoru optimizasyonu demek sahip olduğunuz web site veya sitelerinin arama motorları için düzenlemesi demektir. Eğer sitenizin arama motorları ile uyumlu olmasının ne demek olduğunu bilmiyorsanız aşağıdaki paragrafta bunu kısaca açıklamaya çalıştık.

Arama Motorlarıyla Uyumluluk

Eğer bir web siteniz varsa ve bu siteniz çalıştığınız alanda belirli anahtar kelimelerde Google’da insanların karşısına çıkamıyorsa, o zaman çok büyük bir pazar fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. Böylesi bir durumda sitenizin arama motoru optimizasyonu işlemlerine ihtiyacı olabilir.

 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

Sitenizin arama motorlarıyla uyumlu olması demek, site içerisinde belirli alanlarda belirli anahtar kelimelerin yer alması demektir. Buna ek olarak sitenizin online dünyadaki itibarı, yani sitenize yönlenen backlinkler de optimizasyon işlemlerinin önemli bir parçasıdır. Optimizasyon süreçlerinin içerisinde siteden siteye göre değişecek çok sayıda ek adımdan söz etmek de mümkün. Örneğin sitenizin kullanıcılara daha çekici hale getirilmesi için çalışmaların yapılması veya Adwords reklamlarıyla sitenizin bir süre ücretli görüntülenmesi de arama motoru optimizasyonu süreçlerinin parçası olarak gösterilebilir. Fakat söylediğimiz ilk kriter bu noktada en önemli kriterdir diyebiliriz. Çünkü arama motorlarının öncelikle sitenizin hangi konuda olduğunu algılayabilmesi gerekmekte. Bu noktada sitenizin her sayfasının belirli anahtar kelimeleri içermesi sağlanması gerektiği gibi, sitenizde yeterli miktarda içerik de bulunmalıdır. Tüm bu işlemleri bir arama motoru optimizasyonu, SEO firmasıyla anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz.

 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

Adım Adım Optimizasyon

Başarılı SEO firmaları sitenizi inceledikten sonra, sitenizin ihtiyaçlarına yönelik bir liste çıkarırlar. Eğer hangi anahtar kelimelerde üst sıralara tırmanmak istediğinize karar verdiyseniz, bu durumda SEO firmalarına bu anahtar kelimeleri bildirebilirsiniz. Bu firmalar da sizin için bir kelime araştırması yaparak size sunumlar yapabilirler. Bu sayede sektörünüzde hangi kelimelerin en çok kazandıran kelimeler olduklarını da kavrayabilirsiniz.

Kelimelerin belirlenmesinden veya seçilmesinden sonra ise arama motoru optimizasyonu sürecinde site içi ve site dışı SEO çalışmaları başlatılır. Bu çalışmalar da tümüyle sitenizin ihtiyaçlarına, sektörün karakteristiğine ve anahtar kelimelerdeki rekabet oranlarına göre şekillenirler. Uzun vadede başarılı bir SEO ajansı ile çalışmanız halinde başarıyı yakalamanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN