Adwords Nedir?

Adwords Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adwords Nedir?

Adwords Nedir?

Google Adwords nedir, dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu bir çeşit reklamcılık hizmetine verilen addır. Daha ayrıntılı ifade etmek gerekirse, Google’da doğal arama sonuçlarında geride kalan web sitelerini açık arttırmalı TBM (Tıklama Başına Maliyet) sistemiyle işletmeye sağladığı hizmet ya da ürünlerle alakalı olarak aranan kelimelerde, kişinin sitesini Google aramalarında en üst sıralarda çıkmasını sağlayan ücretli bir araçtır.
 

Bir başka deyişle de, Google adwords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle ilişkilendirilerek; Google arama sayfasında arama sonuçları arasında en üstte, en altta veya sonuç sayfasının sağında yer almaktadır. Awords’ün en büyük özelliklerinden biri, kullanıcının bütçesi ne olursa olsun Google’da reklam vermenin en hızlı ve de kolay yolu olmasıdır.
 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

Adwords Nedir Nasıl Çalışır?

Adwords çalışma prensipleri ile ilgili belirtilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Öncelikle, anahtar kelime odaklı Google reklamı vermek için reklam vermek istenilen anahtar kelimeler seçilir; daha sonra bu anahtar kelimelere her tıklama için vermek istenilen en yüksek tutar belirlenmektedir.
 

Google, kullanıcının reklamlarını görüntülemek için herhangi bir şekilde ücret talep etmemektedir. Başka bir kullanıcı reklamı görüp tıkladığı anda ücretlendirilmektedir.

Reklam vermek isteyen kullanıcının reklamının en üst sıralarda görülebilmesinin tek koşulu tabiî ki de TBM (Tıklanma Başına Maliyet) olmamaktadır.

Adwords Nedir anahtar kelimelere 1 ile 10 arasında bir kalite puanı atar ve bunu, reklam veren ve kullanıcı deneyimlerini korumak adına yapmaktadır.
 

Herhangi bir kullanıcı Google’da arama yaptığı zaman bu anahtar kelimeye reklam veren kişinin ve rakiplerinin TBM’leri ve kalite puanları birbirleriyle çarpılarak bir açık arttırmaya sokulmaktadır.
Yapılan bu açık arttırmanın sonucunda, reklam vermek isteyen kişinin bu anahtar kelime için sıralaması belirlenmektedir. Tüm reklam verenlerin aynı açık arttırmaya girdiği bu her arama, Google’ın algoritmasına göre yapılmaktadır.
 

Reklam verenin sıralaması her aramada kalite puanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kalite puanını belirleyen faktörler ise Tıklama Oranı (TO), açılış sayfasının kalitesi (şeffaflık, ilgili olan içerik, kolay gezinebilirlik vb.), anahtar kelimenin reklamla olan alakası, bağlantısı düzeyinde olmaktadır.
 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN

 

Adwors nedir tam eşleme ve sıralı eşlemeye Haziran ay sonu itibariyle bir takım yenilikler getirmiştir. Bu değişikliğin yapılmasının en önemli nedeni, Google’ın tıklamaların ortalama olarak yüzde 3 oranında artacağı yönündeki beklentisidir. Bu değişikliklerin en önemlisi yazım yanlışları için getirilen yenilikler olmuştur. Önceden, tek eşleme olarak eşleştirilen bir anahtar kelime yanlış yazıldığı vakit, reklam hiçbir şekilde gösterilmemekteydi. Bu da, mevcut olan potansiyel müşterinin reklama tıklamasını engellemekteydi. Ancak, yeni gelen bu özellik sayesinde bu durum da ortadan kalkmaktadır.
 

Bu durumun daha iyi idrak edilebilmesi için örnek vermek gerekirse, “araba yapımı” anahtar kelimesi tam eşleme ise, arama çubuğuna “arab yapımı” yazıldığı vakit reklam kesinlikle gösterilmemekteydi. Ancak yeni uygulama ile, yanlış ya da eksik yazılsa bile gösterilecek ve mevcut olan müşterilerin kaçırılması bu sayede önlenebilecektir. Adwords nedir Google’ın getirdiği bu yeniliğin, getirilmesinin en önemli nedeni yaptığı analizlere dayanarak aramaların yüzde 7’sinin yanlış yazımlardan kaynaklandığı sonucunu görmesidir. Özellikle düşük bütçeli hesaplar baz alınırsa, adwords nedir bunlar için tek eşleme kullanıldığında önemli bir rakam haline gelmektedir. Bu yenilik ile düşük bütçeli tüm hesapların daha fazla dönüşüm elde etme olasılığı artacak gibi görünmektedir.
 

SEO HİZMETLERİMİZİ İNCELEYİN